این ترم بدجور توی گرفتن واحد کمیتم لنگ بود. وضع فعلی واحدی هم به قدری خرابه که احتمالاً به علت عدم رعایت هم نیازی با یک سری حذفیات رو به رو می شم و احتمالاً ترمم هم حذف میشه! علت اصلیش هم اشتباهات استراتژیک من توی انتخاب واحد بود و من مسئولیت هر گونه اتفاقی رو خودم به عهده می گیرم. اما شاید اصلی ترین علت بدبختی هایم 3 واحد اختیاری ای بود که از دانشکده ی مدیریت گرفتم. اسم این درس سه واحدی اهریمنی! تحلیل دینامیک سیستم هاست.در ادامه بخشی از داستان بلند انتخاب واحد این ترمم رو براتون تعریف می کنم. 

اما در ابتدا وظیفه ی خودم می دونم از آموزش دانشکده ی مدیریت شریف بسیار تشکر کنم از دو جهت: یک اینکه ظرفیت خوبی برای تحلیل دینامیک سیستم ها اختصاص داده اند و دوم اینکه کارشون درسته یه ایمیل برای همه ی افراد ثبت نامی فرستادند و توش اعلام کردن که اولین جلسه ی این درس 30 شهریور توی تالار 5 هست. نمی دونم دانشکده ی مدیریت چون تحصیلات تکمیلیه اینطوریه یا کلاً کارش درسته؟

اما در مورد درس و چطوری شد که من این واحد رو گرفتم. راستش از خدا که پنهان نیست از شما چه پنهان ما یه حاج مهینی داریم که طراحی الگوریتم این ترم ارائه کرده بود، چون تنمون قبلاً به تن حضرتش خورده بود و سخاوت حضرتش بر ما معلوم بود و از یه طرف گیر یه درس 3 واحدی بودیم تا جایگزین طراحی الگوریتم ها کنیم افتادیم تو فکر یه درس اختیاری 3 واحدی.شهرستان بودم(برای رفت و برگشت به تهران باید حداقل 24 ساعت در راه بودم آن هم در این ماه رمضان) و عملاً به خاطر همین شهرستانی بودن یه رندم عقب افتادم. از طریق دوست خوبم مشدی محمدرضا که اون روز کلی زحمت بهش دادم از حاج محمدافشین خان همت یار جویا شدم که استاد چه خاکی بر سرم کنم که بدبخت شدم. استاد پیشنهاد اختیاری 3 واحدی داد من گفتم برم از صنایع بگیرم یه اقتصاد مهندسی ای چیزی که هم گلاب باشه هم کلاس رفتن لازم نداشته باشه. استاد تهدید کرد که اگه بری گلاب بگیری حذف می کنم، در نتیجه خیلی از گزینه ها حذف شدند! به استاد گفتم استاد شما برقی بودید چطوره برم از برق بگیرم؟ استاد هم تحدی فرمود! و گفت: اگه مردی برو بگیر مانعی نیست! گفتم استاد قربان رویت آخه من چی بگیرم پس؟ در این هنگام یه سری کلمات مبهم مثل دینامیک و سیستم و طراحی و ... از دهان گوهربار استاد تراوش کرد. من نفهمیدم منظور استاد چی بود و برگشتم سر دانشکده ی صنایع و .... مدتی که گذشت محمدرضا زنگ زد و گفت علی وکیل یه درسی به نام دینامیک سیستم رو با مشایخی گرفته، من هم می خوام بگیرم تو هم برو بگیر پروژه هم داره، دور هم کلاً خوش میگذره. گفتم باشه تحقیق می کنم دقیق تر که شدم دیدم اسم درس هست "تحلیل دینامیک سیستم ها" نمی دونستم اصلاً موضوع بحث درس چیه ولی از یکی از بچه های صنایع که پرسیدم گفت درس خوبیه استادشم آدم جالبیه.متاسفانه با آز DSD تداخل داشت، اولش منصرف شدم ولی در نهایت آز DSD رو حذف کردم و این درس و گرفتم، سیستم عامل رو هم اضافه کردم و رفتم توی رزرو که البته آخرشم توی رزرو موندم! و شبکه های کامپیوتری رو هم تونستم با کلی بدبختی بگیرم. الان چون آز DSD هم نیاز DSD هست و سیستم عامل هم هم نیاز شبکه های کامپیوتری اگه میرزا بیگی بخواد قوانین آموزشی رو بر من بخت برگشته اعمال بکنه 9 واحد درسی زبان بسته ام  حذف خواهند شد. و با 10 واحد باقی مانده هم که عملاً نمی شود ترم تشکیل داد و عملاً حذف ترم می شم! و قشنگ، راحت و آسوده میام خونه وردست نن جونم می شینم و از خاطرات خوش جوانی میگیم و می خندیم! 

اما پس از کلی حاشیه رفتن تحلیل دینامیک سیستم ها چیست؟

آنطور که من فهمیدم این درس از ابداعات Sterman توی MIT هست . اسم اینگیلیسی این درس Business dynamics  هست. کارشم تحلیل هدف محور سیستم های پیچیده ی اجتماعی از طریق ابزارهای رایانه ای است. به هر حال چون هم به تحلیل ربط داره و هم به کامپیوتر احتمالاً درس جالبی بشه. جالبه توی مرجع جهانی این درس که نوشته ی همون جناب استرمنه از دکتر مشایخی که اتفاقاً اونم توی MIT خونده تشکر شده.

اینجامی تونید نظر یکی از دانشجوها رو در مورد این درس بخونید

اینجاهم توضیح ویکی پیرامون این درسه

------------------------

پ.ن 1: این درس ظرفیت زیادی داره و به هیچ دانشجویی نه نمیگه! خواستید توی ترمیم می تونید بگیرید کلاساشم 16:30 تا 18 شنبه ها و دوشنبه ها تالار 5 هست. شماره ی درس هم 44261 هست. 

پ.ن 2: از جنابان آقایان همت یار، بشارتی و وکیلیان کمال تشکر رو دارم.